Monsun

Postój w porcie [Dzień 27]

Silny wiatr i duża fala uniemożliwiła nam dziś bezpieczne pokonanie kluczowego odcinka Zalewu Szczecińskiego z Trzebieży do Wolina. W trosce o bezpieczeństwo członków wyprawy zostaliśmy więc w porcie Trzebież. Ruszymy jutro, bo prognozy pogody są dużo lepsze. Ale nie leniuchowaliśmy 😉 Zwiedzaliśmy Trzebież.

Odwiedziny PZKaj

Po śniadaniu miłą niespodziankę zrobił nam Piotr Szczeszek, Wiceprezes ds. promocji i rozwoju PZKaj, który odwiedził nas i porozmawiał praktycznie z każdym członkiem wyprawy. Albatros otrzymał z rąk Wiceprezesa kajakarski upominek. Odwzajemniliśmy się albumem fotografii promujących Łódź ze specjalną dedykacją od łódzkich kajakarzy płynących na morze.

Fot. Arkadiusz Jadczak

Z wizytą u ratowników

Do centrum Trzebieży poszliśmy jak na kajakarzy przystało – Promenadą im. Aleksandra Doby. Dalej przez port jachtowy i rybacki udaliśmy się do stacji Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR – ang. Search And Rescue). W Polsce jest 12 takich stacji ulokowanych wzdłuż wybrzeża. W lokalnej stacji w Trzebieży pracuje czterech ratowników. Porozmawialiśmy z Dariuszem, Januszem i Waldemarem o ich pracy, specyfice akcji, w których ratują ludzkie życie na Zalewie Szczecińskim oraz zwiedziliśmy jednostkę „Monsun” (typ SAR-1500). Nie zabrakło prezentacji sprzętu ratowniczego, w który wyposażona jest jednostka oraz bardzo nowoczesnych urządzeń do nawigacji. Na koniec wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia – ratownikom z wymownym napisem oraz żeńskiej części naszej wyprawy z przystojnymi ratownikami 🙂

Fot. Arkadiusz Jadczak
Fot. Arkadiusz Jadczak

W końcu za sterem „Monsuna” usiadła Prezes Klubu Kajakowego Albatros – Agnieszka Szulc 🙂

Fot. Arkadiusz Jadczak

Port Rybacki

Trzebież to największy polski port nad Zalewem Szczecińskim. Dawna osada rybacka ma całkiem pokaźny port, gdzie stacjonują kutry i łodzie rybackie oraz znajduje się przetwórnia ryb Certa i Orka. Na terenie portu suszą się też duże sieci rybackie.

Fot. Arkadiusz Jadczak
Fot. Arkadiusz Jadczak

Trochę się też regenerowaliśmy i odpoczywaliśmy po południu, przygotowując do jutrzejszej przeprawy przez Zalew. A wieczorem odbyła się tradycyjnie odprawa dla uczestników wyprawy.

Fot. Arkadiusz Jadczak